Алекса Константинов: Нема места на балкону, али има у Бостону



У земљи каква је наша и где се траже сви могући начини за излазак из реалности свакодневне беде, дан просто улепша вест о успеху неког нашег паметног детета у белом свету. Дечко за кога готово да нико није чуо, Алекса Константинов, освојио је 2016. године титулу најбољег математичара на свету. Млад, леп и пре свега вредан и паметан, барем је на један дан склонио с пиједестала “угледних” разноразне певаљке, убице и криминалце који пуне странице таблоида и показао да се углед и успех може постићи и, замислите, сопственим радом. На нашу жалост, он је већ три године у САД, где се даље усавршава на једном од најбољих колеџа на свету. Ако буде среће, можда се и врати. Али тешко, свесни смо тога.

Биографија

 Рођен је 1998. године у Кикинди.

Афинитет према математици још је у ОШ “Свети Сава” у родном граду препознала је његова  професорка Десанка Чепелник.

 -Са мном је пуно радила. Сматрам да је у значајној мери допринела мом успеху - истиче Алекса.

 Са репутацијом врсног математичара и ђака генерације, Алекса није имао дилему у погледу наставка школовања:

 - Уписао сам Математичку гимназију у Београду, јер је за мене то најбоља школа у Србији. Досад сам освајао награде у у Москви, Букурешту и Солуну.

 Импозантну колекцију медаља са многих такмичења Алекса је употпунио је златним одличјем на Међународној олимпијади из математике, физике и информатике која је у Казахстану одржана од 13. до 19. јануара 2016.

 Златни” математичар Константинов, добитник је годишње награде општине Кикинда за 2015. годину:

 -Почаствован сам што ми је родни град на овај начин указао велику част. Није мала ствар добити највише општинско признање- признаје Алекса.

 Уз математику, Алексина велика љубав је кошарка. Једне време је тренирао у Кикинди, али због обавеза у школи није био у прилици да се кошарци посвети у Београду:

-Сада је играм рекреативно. Радо одлазим и на кошаркашке утакмице. Кошарка је моја прва љубав-каже Алекса.

 (Извор и фото: Курир)

  Круна мог рада

 - У конкуренцији 450 такмичара из 19 земаља, освојили смо шест медаља- три златне, сребрну и две бронзане.  Такмичење је трајало два дана. На располагању смо имали 4,5 сата да решимо по три задатка. Није било лако, али сам успео да тријумфујем. Поносан сам због ове, али и златне медаље коју сам лане освојио на  56. Међународној олимпијади из математике на Тајланду - признаје за Курир Алекса истичући да је то круна његовог досадашњег бављења математиком:

Медаље у низу

Да су међу најбољима, момци из Математичке доказали су сам месец дана након освајања првих медаља. На завршном традиционалном Међународном такмичењу из математике и физике "Романиан Мастер оф Матхематицс анд Романиан Мастер оф Пхyсицс", ови златни момци у Србију су понели две медаље и три похвале.

Бронзане медаље добили су Алекса Константинов и Алекса Милојевић, а похвале Никола Садовек, Лука Вукелић и Игор Медведев.

Три месеца касније, на 33. Балканској математичкој олимпијади за ученике средњих школа која се одржавала ове године од 5. до 8. маја у Албанији, математички генији освојили су прво место!

 Дружење с бројевима

 - Док је за многе ђаке математика баук, ја је доживљавам као авантуру пуну изазова и открића. У њој се дружим са бројевима, указује Алекса. Најбољи млади математичар на свету чврсто је опредељен да и у наставку школовања остане веран омиљеном предмету.

- Позивам младе људе да буду вредни и радни у сферама њихових интересовања. Упорност и рад се увек исплате- закључује Алекса.

 Испунио ми се сан

 Чак 20.000 младих људи је изразило  жељу да се упише на чувени МИТ колеџ у Бостону, а примљено је 1.200 девојака и младића, међу којима и 120 студената из иностранства Не само што је Алекса једини Србин који је 2016. године  уписао МИТ колеџ, него је остварио право и на стипендију од 68000 долара:

 -Испунио ми се сан, при крају завршетка Математичке гимназије у Београду, одлучио сам да, кошаркашки речено, први пик буде управо МИТ Професори су ми говорили да то неће бити нимало једноставно, јер се ради о водећем америчком колеџу у области примењене математике.  Пресудиле су медаље које сам освојио у Казахстану, Румунији и математичким олимпијадама у Хонгконгу и на Тајланду- каже Алекса, чију импресивну биографију употпуњују Светосавска и Годишње награде Кикинде.

 Кикинђанин бистрог ума који за математику каже да је као авантура, пуна изазова и открића, признаје да му посебно импонује што је добио стипендију:

 -Нисам очекивао пуну стипендију Наравно, то ће ми олакшати студирање и боравак у Бостону Тешко да бих, у супротном, могао да се отиснем у САД и студирам на колеџу који је изнедрио 64 Нобеловца- искрен је Алекса

 -У родном граду остављам породицу и пријатеље, а и за Београд ме вежу најлепше успомене У нашој престоници сам провео четири најлепше године у свом животу-закључује Алекса

 Финансијска математика и кошарка

 Колеџ у Бостону има одличан смер за финансијску математику Ових дана путујем у САД.  Првих седам дана страни студенти упознаваће се са америчким системом школовања Почетком септембра почињу предавања, а студије трају четири године Верујем да ћу уграбити мало времена и за другу љубав- кошарку Некада сам тренирао, а сад је играм рекреативно Ваљда ће бити прилике да гледам уживо НБА- прижељкује-каже Алекса

 Скандал на балкону

 Сенку на велику победу ватерполиста на  Европском првенству 2016. године бацио је скандал пошто за седморо ученика Математичке гимназије, који су на Међународној олимпијади у Казахстану освојили шест медаља, није било места на балкону Скупштине града.

 На ово такмичење је из Београда отишло седам ученика из Математичке гимназије: Огњен Тошић, Алекса Константинов, Алекса Милојевић, Михајло Спорић, Душан Новичић, Давид Милићевић и Коста Бизетић.

Директор Математичке гимназије Срђан Огњановић изјавио је да су му из протокола Скупштине Београда рекли да из безбедносних разлога млади математичари не треба да буду са ватерполистима на балкону Скупштине, иако су били најављени. Градоначелник Синиша Мали најавио да ће током манифестације Дани Београда приредити посебан пријем за ученике у Скупштини града.

 

 

Датум: 2019-06-17 12:49:04


Допуни Досије