ПРЕДЛОГ РЕОРГАНИЗАЦИЈЕ ЈАВНОГ СЕРВИСА СРБИЈЕ

 

С обзиром, да су закони по којима је уређена област јавног информисања Републике Србије у неким сегментима у правној колизији, потребно је да се у потпуности изврши реорганизација овог система, укључујући и све правне акте на којима он почива. Како би се обезбедила информисаност јавног мњења на свим нивоима јавни сервис Србије би требало поделити на основу предложене територијане поделе Србије. То подразумева да је поред канала и радија са националном фреквенцијом потребно формирати и регионалне канале и канале у свим окрузима у Србији. Уколико би неке општине показале иницијативу и обезбедиле потребне ресурсе, њима би било дозвољено и да покрену локалне телевизије.

Канали РТС 1 и РТС 2 су канали са националном фреквенцијом, а поред њих постоје и РТС Дигитал, РТС Сателит и РТС Интернет који имају јединствен програм. Поред националне поделе РТС канала, по нашем предлогу били би покренути канали и на регионалном нивоу, односно регионална подела РТС-а на РТ Војводина, РТ Шумадија, РТ Београд, РТ Рашка и РТ Ниш. Поред регионалних канала, планирано је да се покрену и телевизијски канали у сваком округу у Србији. То би значило да је окружна подела РТС-а организована тако што се на територији Војводине формирају канали са седиштима: РТ Срем у Сремској Митровици, РТ Северни Банат у Кикинди, РТ Средњи Банат у Зрењанину, РТ Јужни Банат у Панчеву, РТ Северна Бачка у Суботици, РТ Западна Бачка у Сомбору, РТ Јужна Бачка у Врбасу, РТ Нови Сад у Новом Саду. На територији Београда предвиђено је да постоји један канал РТ Београд. На територији Шумадије потребно је формирати канале са седиштима: РТ Колубара у Ваљеву, РТ Мачва у Шабцу, РТ Шумадија у Крагујевцу, РТ Подунавље у Смедереву, РТ Поморавље у Јагодини и РТ Браничево у Пожаревцу. На територији Рашке потребно је формирати канале РТ Златибор у Ужицу, РТ Морава у Чачку, РТ Рашка у Краљеву и РТ Расина у Крушевцу, док је за територију Ниша потребно формирати канале са седиштима у истим градовима: РТ Бор, РТ Зајечар, РТ Ниш, РТ Пирот, РТ Прокупље, РТ Лесковац и РТ Врање. (слика 1.)

Иста организација је предвиђена за радијски програм. Свака телевизија по овој новој организацији требало би да има и своју радио станицу. То значи, да поред досадашњег Радио Београда, потребно је покренути и све остале регионалне радио станице, Радио Војводина, Радио Шумадија, Радио Рашка и Радио Ниш. Поред регионалних радио станица потребно је емитовати и радио станице сваког округа у Србији, по истој подели како је предложено да се формирају и окружне телевизијске станице. Оваква организација јавног сервиса би позитивно утицала на квалитет програма, објективност у извештавању и расподелу одговорности.

 

Слика 1. - Шема нове организације јавног сервиса Србије