ПРЕДЛОГ РЕФОРМИ У ВЕЗИ НАЧИНА ИЗБОРА НАРОДНИХ ПОСЛАНИКА

 ЗАШТО НАРОДНИ ПОСЛАНИЦИ, А НЕ ПАРТИЈСКИ ПОСЛУШНИЦИ

Суштину актуелних проблема савремене политичке сцене тешко је схватити уколико се не разјасни утицај политичких партија на све институције система, јавно мњење, и све остале сегменте друштва. Наиме у суштини свих проблема лежи чињеница да Србија нема народне посланике, који би требали да (као што им сам назив казује) заступају интересе народа који их је бирао, да решавају нагомилане проблеме који се доводе у бригу за егзистенцијални опстанак. Почевши од самог Закона о избору народних (партијских) посланика “накарадно“ је постављен сам избор, јер формално листу бира народ, а посланичку листу сачињава партија. Заправо када се сачињава листа посланика листу сачињава председник партије, као врховни командант или капо. Да ли неко од именованих лица сме да изнесе свој лични став или став „базе“ која га је именовала? Не, такав посланик заступа искључиво интерес партије која га је именовала. У том циљу се сигурно бирају послушници и јуришници партија, са изузетком појединаца, јер уколико би се неко и успротивио одлукама „газде“, зна се његова судбина или би био именован на неку функцију како не би био у сукобу интереса или би једноставно био избрисан „или би му се већ нешто нашло“.

Увести материјалну и кривичну одговорност народних посланика за гласање о законима и другим одлукама скупштине противне интересима грађана Србије.

 

ПОНАШАЊЕ ДАНАШЊИХ ПОЛИТИЧАРА И ПАРТИЈА

Српски политичари су данас толико превазишли класичну мафијашку организацију да би им и Ал Капоне позавидео на идејама. Они су усавршили мафијашки систем до те мере да се код нас легално краде за партију, а преко партије за себе. На питање зашто је то тако, постоји једноставан одговор. Због тога што политичке партије нису кривично одговорне. Када је од стране правих експерата тражено, пре неколико година, да се тежиште борбе против криминала пренесе на поље одузимања имовине стечене криминалом, ти екперти су тада, од стране тужилаца, судија и угледних теоретичара, критиковани и етикетирани да не знају о чему причају. Експерти су тада били и те како свесни и дан данас су свесни да је то једини пут да се стане лешинарима и битангама на пут. Ако је мотив оснивања политичких партија да се дочепају плена(буџета и имовине Србије) онда је сигурно и логично да им се стане на пут тако да им се имовина заплени и одузме. Па ако се види где се увек прави проблем око формирања Влада  то су управо јавна предузећа схваћена као лешина-плен и док се не задовољи партија нема ни Владе. Када се то постигне, када се добије свој феуд нико више не сме у њега да дира. Тада се у њега доводе вазали да узимају оно што желе без икакве санкције, наравно прво за партију, а онда за себе као заслужни члан. У расподели плена најјачи је добио буткицу, слабији плећку, неко је добио од ребарца а народу су остале коскице. То је њихово поимање Србије и народа. Ко од њих помиње Србију? Помиње Србију када се спрема да је покраде као велики патриота, да га не дај боже неко не би прозвао, јер би тада напад на њега био у ствари напад на Србију. Ако се крађа и пљачка државног новца и капитала зову Србија, онда су данашњи српски политичари патриоте од којих нема већих.

Данашњи српски политичари зарад борбе за преотимање уносних пљачкашких послова измишљали су разне врсте мафија (неистомишљеника) а све из бивше власти. У светској литератури није забележен толики број и врста мафија као код нас, а да при томе чланови тих мафијашких организација нису знали један за другога, а камоли да делују у истом циљу. А судски епилог.? „0“.

 

ПРЕДЛОГ НАЧИНА ИЗБОРА НАРОДНИХ ПОСЛАНИКА У ПАРЛАМЕНТУ СРБИЈЕ

На основу историјата народне скупштине Србије (1804-1918) тражимо следеће: Посланици у Републици Србији се бирају по јединственом систему. Број посланика зависи од регистрованог броја становника по последњем званичном попису Срба у Матици Србији, окружењу и расејању у свим државама света на тај начин што се свакој држави додељују представници у Српском парламенту и то:

За становнике Србије – број посланика у Парламенту се добија тако што се додељује по један посланик на сваких 35.000 становника у оквирима 5 регија Србије.

За Србе у свету – број представника у Парламенту се бира на основу броја пописаних Срба у једној држави и то:

до 35.000 – 0

35.000 – 100.000 – 1

100.000 – 500.000 – 2

500.000 – 1.000.000 – 3

преко 1.000.000 - 4

 

СРБИЈА:

Регија Београд – 47

Регија Војводина – 56

Регија Шумадија – 39

Регија Рашка – 30

Регија Ниш – 36

КОСМЕТ – 2

Председник и Потпредседници Парламента (из сваке регије по 1) - 5

УКУПНО: 215

 

РЕГИОН:

Хрватска – 2

БИХ – 4

Црна Гора – 2

Македонија – 1

Словенија – 1

УКУПНО: 10

 

ЕВРОПА:

Немачка – 3

Аустрија – 2

Швајцарска -2

Француска – 2

Северна Европа (Шведска,Норвешка..) – 2

Велика Британија - 1

Русија – 1

Италија – 1

Источна Европа – 1

Западна Европа - 1

УКУПНО: 16

 

АМЕРИКА:

САД – 3

Канада – 2

Остало (Средња и Јужна Америка) – 1

УКУПНО: 6

 

АЗИЈА И ОКЕАНИЈА:

Аустралија – 1

Остало (Азија и острва Океаније) – 1

УКУПНО: 2

 

АФРИКА:

Све земље: 1

УКУПНО: 1

 

УКУПНО: 250 посланика